Матеріали до уроків
УРОК №1
ТЕМА: Історичні відомості про виникнення народних іграшок. Види народних ляльок з тканини,природнього матеріалу, ниток,їхня класифікація і функціональні особливості.
ЦІЛІ: навчальна: ознайомлення учнів з історією виникнення традиційної народної ляльки, видами народних ляльок і їхніми особливостями.
Розвивальна: розвиток навичок дослідницької роботи, інтелектуальних, творчих здібностей та критичного мислення.
Виховна: виховання інтересу до культурних традицій українського народу.
Обладнання, матеріали, наочність: комп'ютер, екран, комп'ютерна презентація «Лялька-мотанка», виставка традиційних українських народних ляльок.
ТИП УРОКУ: урок засвоєння знань
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
Перевірка наявності учнів, підготовленості їх до уроку.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ.
Інтерактивна технологія «Обговорення проблеми в загальному колі»
Бесіда за питаннями:
- Чи подобаються вам ляльки-мотанки?
- Яка лялька сподобалась найбільше?
- Чому? Аргументуйте.
- Чи щось здивувало вас у ляльках?
- Що незвичне у них?
- Як ви вважаєте, для чого потрібна така лялька?
- Лялька - це іграшка, оберіг чи сувенір?
- Чи хотіли б ви виготовляти такі ляльки?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
На уроках ви навчитеся виготовляти традиційну народну ляльку-мотанку, вузлову ляльку, ляльку з природних матеріалів та з ниток. Виготовлення ляльок - це не просто ремесло чи гра. Це долучення до українських прадавніх традицій.
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.
Учні записують у робочі зошити тему уроку «Загальні відомості про технологію виготовлення народної ляльки».
Питання для вивчення на уроці.
- Короткі історичні відомості про виникнення народних іграшок.
- Класифікація народних ляльок за призначенням.
- Функції іграшки (обрядово-ритуальна, магічна, утилітарна,комунікативна,сувенірна).
- Види народних ляльок.
V .ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Короткі відомості про виникнення народних іграшок.
Розповідь учителя.
2. Класифікація народних ляльок.
Перегляд мультимедійної презентації з коментарями вчителя.
3. Види народних ляльок.
Випереджуюче навчання. Дві-три учениці заздалегідь отримали завдання. Розповідь учителя та співдоповіді учениць з демонструванням зразків ляльок
VI.ФОРМУВАННЯ УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ.
Практична робота «Вивчення особливостей народної ляльки.
1. Вступний інструктаж.
Інтерактивна технологія кооперативного навчання «Робота в парах»
- Вивчити правила безпечної праці та організації робочого місця під час виготовлення іграшок.
- Перегляд виставки ляльок.
- Класифікаціяобраної ляльки й заповнення таблиці.
- Складаннякороткого опису ляльки.
2. Самостійне виконання завдань практичної роботи і поточний інструктаж.
Групи учнів виконують заплановані завдання, вчитель надає допомогу, коригує роботу учнів.
3. Заключний інструктаж.
Інструктування учениць після завершення роботи.
Оцінка практичної діяльності.
VII. РЕФЛЕКСІЯ.
Інтерактивна технологія «Мікрофон».
Учитель. Уявіть, що у вас в руках мікрофон і вам потрібно висловити думку щодо уроку. Говорить тільки той , у кого «уявний» мікрофон.
-Що вдалось вам на уроці, а що ні?
Що дізнались або навчились ви нового?
VIII.МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК ЗА УРОК,ВИСТАВЛЕННЯ В ЖУРНАЛ
IX. ПІДСУМОК.
Учитель . Наша мета - навчитися виготовляти народну ляльку. Вона є унікальним явищем традиційної культури українців. Навчання декоративно-прикладного мистецтва розвиває творчу діяльність, формує практичні навички, художнє мислення. Створена лялька стане вашою Берегинею. А вчитися необхідно впродовж усього життя.
X. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Дослідити українську ляльку-оберіг засобами інтернету.
XI. Прибирання робочого місця.
УРОК № 2
ТЕМА: МАТЕРІАЛИ, З ЯКИХ ВИГОТОВЛЯЮТЬ ТРАДИЦІЙНІ НАРОДНІ ІГРАШКИ.
ІНСТРУМЕНТИ ТА ПРИСТОСУВАННЯ ДЛЯ ВИГОТОВЛЕННЯ ЛЯЛЬКИ.
ЦІЛІ: навчальна: узагальнення і систематизація знань учнів про властивості природнихматеріалів. Ознайомлення з матеріалами, інструментами та пристосуваннями, яківикористовують для виготовлення традиційної ляльки.
pозвивальна: поглиблення знань про життя та побут народу,розвиток творчихздібностей.
виховна: виховання допитливості, поваги до народних ремесел, уміння працювати вгрупі.
ОБЛАДНАННЯ, МАТЕРІАЛИ ТА НАОЧНІСТЬ: комп'ютер, проектор, комп'ютерна презентація,колекції тканин, ножиці, деревяні палички, гачки, гілочки з вишні, липи, дуба, сухийкачан з кукурудзи, твердий картон,скручений у конус.
ТИП УРОКУ: комбінований.
ХІД УРОКУ
I.ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
Перевірка наявності учнів, підготовленості їх до уроку.
II.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ.
Інтерактивна технологія «Мікрофон»
Вступна бесіда
Запитання вчителя:
- Які види тканин з натуральних волокон вам відомі? (Усі тканини поділяють на бавовняні,льняні,вовняні і шовкові);
- З чого могли робити ляльки стародавні люди? (вважають, що традиція виготовлення ляльки-мотанки існувала ще в Трипільській культурі, а це - шість тисяч років до нашої ери.Перші такі ляльки робили з трави або соломи, а згодом, з поширенням ткацтва, почали використовувати тканину і прядиво)
- З яких матеріалів можуть виготовляти ляльку сучасні люди? (Звичайно, потрібно брати тканини з натуральних волокон: лляних, конопляних,бавовняних).
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Мета нашого уроку - ознайомлення з матеріалами та інструментами для виготовлення народної ляльки. Пам'ятаймо про те,що лялька буде найулюбленішою та найцікавішою, коли в ній буде якомога менше штучності.
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.
Тема уроку - матеріали з яких виготовляють традиційні народні іграшки. Інструменти та пристосування для виготовлення ляльки, а основними завданнями є:
- ознайомлення з матеріалами та інструментами для виготовлення народної ляльки;
- узагальнення і систематизація знань про властивості природних матеріалів.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Ознайомлення з матеріалами та інструментами для виготовлення народної ляльки.
-Розповідь учителя з демонструванням натуральних зразків.
2.Узагальнення і систематизація знань про властивості природних матеріалів.«Інтерактивна технологія колективно-групового навчання «навчаючи - вчусь».
У молодших класах ви ознайомились зі складом тканин. Тканини виробляють із волокон. Волокна можуть бути натуральні (рослинні - з бавовни й льону або тваринного походження - вовняні й шовкові) і хімічні. А ще в Україні з давніх-давен люди виробляли тканини з дикої кропиви, льону,конопель. Для систематизації знань про природні матеріали ознайомимося з інформаційними проектами, які підготували учениці.
VI.ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ.
Практична робота «Вивчення матеріалів, які використовують для виготовлення народної ляльки».
1.Аналіз завдань практичної роботи
- підібрати зразки матеріалів, які використовують для виготовлення основи ляльки;
- обґрунтувати вибір;
- вибрати інструменти та пристосування для роботи;
- скласти письмовий звіт про виконану роботу.
2. Матеріали та інструменти: колекції натуральних тканин, ножиці, голки, дерев'яні палички, гілочки з вишні, липи, дуба, сухий качан з кукурудзи без зернят, твердий картон, скручений в конус.
3. Інструктаж з охорони праці (див.додаток)
4. Самостійне виконання завдань практичної роботи.
Інтерактивна технологія «Робота в малих групах»: учениці самостійно підбирають зразки тканин із яких можна виготовити ляльку і обґрунтовують свій вибір, заповнюючи таблицю в зошиті.
5. Заключний інструктаж.
VII. РЕФЛЕКСІЯ.
«Запитальний» ряд
-З яких волокон виробляють мішковину?
-Які матеріали ви відібрали для виготовлення основи ляльки?
-Які тканини підходять для виготовлення одягу?
-Які волокна найбільш підходять для виготовлення волосся ляльки?
VIII.МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК ЗА УРОК, ВИСТАВЛЕННЯ ЇХ В ЖУРНАЛ, ЩОДЕННИКИ.
IX. ПІДСУМОК УРОКУ.
Кожна нація тримається на прадідівських традиціях, звичаях, віруваннях. І тільки вивчаючи ці традиції, ми можемо передати культурну спадщину свого народу нащадкам. Отож, не будемо зупинятись на досягнутому, а продовжуватимемо вивчати й зберігати культурну спадщину свого народу.
X.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Підібрати однотонну і набивну тканину,наповнювач,нитки для виготовлення ляльки годувальниці.
УРОК № 3 ТЕХНОЛОГІЧНА ПОСЛІДОВНІСТЬ ВИГОТОВЛЕННЯ ВУЗЛОВОЇ ЛЯЛЬКИ ГОДУВАЛЬНИЦІ З ТКАНИНИ (КАПУСТЯНКА)
ЦІЛІ:
Навчальна: поглиблення знань про традиційну українську ляльку, засвоєння технологічної послідовності виготовлення вузлової ляльки годувальниці з тканини.
Розвивальна: розвиток творчого підходу до вирішення завдань.
Виховна: виховання самостійності, зацікавленості в кінцевому результаті праці.
Обладнання: комп'ютерна презентація, інструкційні карти, три квадратні клаптики тканини( два з них одного кольору),наповнювач, нитки,тасьма,дватрикутники різного кольору на хусточки, прямокутник на спідницю20х10см, прямокутник 3х10см на фартух.
ТИП УРОКУ: комбінований
ХІД УРОКУ
І.ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ.
Інтерактивна технологія «Обговорення проблеми в загальному колі»
Питання для обговорення:
-Навіщо нашим предкам були потрібні ляльки?
-Які функції виконували ляльки-обереги?
-Які види ляльок-мотанок існували в Україні?
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
Сьогодні на уроці ми будемо освоювати технологію виготовлення ляльки -годувальниці(капустянки).
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ ТА ПРАКТИЧНА РОБОТА «Виготовленняляльки годувальниці»
1. Вступний інструктаж. Вивчення нового матеріалу.
Вепська Годувальниця - оберіг жіночого здоров'я, образ одруженої жінки. Вепси- це невеликий фіно-угорський народ, який живе на північному сході Європи і зберіг до сьогодні давні традиції.Оберіг символізує материнську турботу,відганяє пристріт, хвороби, сум, невдачі . Цю ляльку дарують із добрими побажаннями - як помічницю і захисницю. Вона розміщується в домі на видному місці.
Перше, що привертає увагу - це пишні груди ляльки. Вони є символом того, що жінка має міцне здоров'я, може народити і вигодувати багато дітей, а отже, і родина буде великою й заможною, тому що в ній буде багато робітників.
2.Розповідь учителя і демонстрування прийомів із виготовлення ляльки.
Для виготовлення ляльки знадобляться три квадратні клаптики (два з них однакові).
Можна використовувати носові хустинки. Кладемо в центр кожного квадрата трохи наповнювача і зав'язуємо вузликами-воланчиками. У того воланчика, який буде головкоюляльки, відокремлюємо протилежні куточки для ручок. Підгинаємо кінчики й перев'язуємо долоньки. Зв'язуємо два однакові воланчики - груди ляльки. Прив'язуємо
груди відразу під головою. Наша лялька майже готова. Надягаємо їй хусточки - нижню і верхню. За бажанням можна примотати ще одну спідницю, потім примотуємо фартух.
За пишність і велику кількість спідничок цю ляльку ще називають капустянкою.
3. Інструктаж з охорони праці.
Перед початком роботи необхідно повторити правила техніки безпеки.
4. Практична робота і поточний інструктаж.
Виготовлення ляльки за допомогою інструкційної карти.
5. Підбиття підсумків практичної роботи.
Огляд ляльок і оцінювання результатів роботи.
VI. РЕФЛЕКСІЯ.
-Яку роботу виконали?
-Чого навчились?
-Порівняйте реальні результати із завданнями, які були визначені на урок.
VII. МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК ЗА УРОК, ВИСТАВЛЕННЯ ЇХ У ЖУРНАЛ.
VIII. ПІДСУМКИ УРОКУ.
Лялька-мотанка - це найдавніша іграшка людства. У минулому секрети виготовлення передавали від матері до дочки, Сьогодні ви навчились робити ляльку за старовинною технологією, отже давня традиція мотати ляльки збережеться. А наступного уроку ми продовжимо виготовляти інші види народних ляльок.
ІХ. ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ. Принести білу та кольорову тканину для виготовлення ляльки.
УРОК № 4
ТЕХНОЛОГІЧНА ПОСЛІДОВНІСТЬ ВИГОТОВЛЕННЯ ЛЯЛЬКИ-ОБЕРЕГА
ГОСПОДАРОЧКИ-БЛАГОПОЛУЧНИЦІ.
ЦІЛІ:
Навчальна: освоєння технології виготовлення ляльки-оберега господарочки.
Розвивальна: розвиток художнього і естетичного смаку.
Виховна: виховання працьовитості, акуратності.
Обладнання: комп'ютерна презентація, народні слов'янські ляльки, інструкційна карта,клаптик білої тканини 10х10см,наповнювач або вата, монета,тканина на спідницю 25х15см, тканина світлого кольору на рукави
15х10см, тканина на фартух 8х5см.
ХІД УРОКУ
І.ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
ІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ.
Інтерактивна технологія «Обговорення проблеми в загальному колі»
-Чим відрізняється українська традиційна народна лялька?
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
Яку ж роль відігравала лялька в житті наших предків?
До різних подій робили обрядові ляльки, і кожна з них мала своє призначення - якусь ляльку спалювали як символ очищення, а якусь навпаки наповнювали крупами і ставили на чільне місце, щоб до будинку добро залучати.
А яка роль ляльки в нашому житті?
ІV.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.
Ознайомлення з послідовністю виготовлення ляльки-оберега господарочки.
V.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Слов'янська традиція має багату лялькову культуру.Лялька була знаком продовження роду, запорукою сімейного щастя і благополуччя. До ляльки ставились дуже дбайливо;Передаючи її від матері до дочки,від бабусі до онуки. Ляльок зберігали в скринях і передавали її в день весілля, як дар роду.
Для виготовлення ляльки-оберегу використовують шматки ношеного одягу, роблять без голки, примотуючи всі складові частини нитками. Ляльку роблять без рис обличчя.
Виготовляють ляльки різних розмірів. Найменші з них називають оберегами-малюками.Вони можуть мати розмір 3-5см.
Лялька господарочка-благополучниця, яку дарують з побажаннями добробуту і злагоди в сім'ї. За повір'ям,лялька, всередині якої схована монетка, приносить у будинок удачу і багатство, оберігає домашнє вогнище, родину.
Лялька на щастя - це символ жіночого щастя. У традиційної ляльки головне - це
волосся, у ньому жіноча сила. Коса закручується вгору і є опорою ляльці, робить її стійкою. Заплетена коса означає життєвий шлях, рівну дорогу без перепон, пригод і неприємностей. Саме такої життєвої дороги бажають жінці, якій дарують цей оберіг.
Лялька подорожниця - оберіг у дорозі.Мандрівник тримає її в кишені або гаманці (висота 3-5см).На ляльці можна зробити петлю, щоб закріпити її на пальці. Лялечка тримає вузлик зі скарбом (крупою) - символ добробуту, ситості й здоров'я, щоб її хазяїн у дорозі не згинув. На грудях у ляльки - обереговий хрест із червоної нитки. Цю ляльку має тримати тільки той, хто її робив і для кого її робили, іншим її можна торкатися, лише коли лялька буде в пакетику.
VI. ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ. ПРАКТИЧНА РОБОТА. Виготовлення ляльки оберега малюка.
1. Вступний інструктаж. Ознайомлення з технологією виготовлення ляльки оберега малюка.
2. Інструктаж з охорони праці (див. додаток)
3. Самостійне виконаняя завдань практичної роботи.
Учні виконують завдання згідно інструкційної карти.
4. Заключний інструктаж. Демонстрування кращих робіт; короткий аналіз типових помилок та шляхів їх усунення;оцінювання результатів практичної роботи.
VII. РЕФЛЕКСІЯ.
«Запитувальний» ряд
-Що нового дізнались на уроці?
-Чи цікаво виготовити ляльку власноруч?
-Чи можна навчитись, виготовляючи народну ляльку?
VIII. МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК ЗА УРОК, ВИСТАВЛЕННЯ В ЖУРНАЛ.
ІХ. ПІДСУМОК УРОКУ.
Завдання уроку виконали. Усі залишились задоволеними. Кожна з вас навчилася виготовляти народну ляльку для себе або в подарунок іншим. Бажаю вам використати свої знання для створення своїх цікавих авторських ляльок.
Х. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Принести тканину для роботи.
УРОК №5ТЕХНОЛОГІЯ ВИГОТОВЛЕННЯ ЛЯЛЬКИ-МОТАНКИ «ТОРОХКАЛЬЦЕ»
ЦІЛІ:
Навчальна: ознайомлення з основними принципами виготовлення народної іграшки,освоєння технології виготовлення народної ляльки «Торохкальце»;
Розвивальна: розвитокмоторики рук, конструктивних умінь, творчості та здатності до перетворення матеріалів.
Виховна: виховання працьовитості, акуратності, самостійності, зацікавленості в кінцевому результаті.
Обладнання: комп'ютерна презентація, клаптики тканини розміром 20х20см, інструкційні карти, шкаралупа одного волоського горіха, гречані крупинки.
Тип уроку:урок формування умінь та навичок.
ХІД УРОКУ
І.ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ.
Інтерактивний метод «Мікрофон»
-Які тканини підходять для виготовлення ляльки?
-Чому у ляльки немає обличчя?
-Як можна класифікувати народні слов'янські ляльки за способом виготовлення?
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОЛЬНОСТІ УЧНІВ.
ІV.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.
Технологія виготовлення ляльки «Торохкальце»
V.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ І ПРАКТИЧНА РОБОТА.
1. Вступний інструктаж. Вивчення нового матеріалу.
Основні принципи виготовлення ляльки-мотанки:
-використовувати найпростіші конструкції;
-використовувати будь-який наявний шматок тканини;
-стежити за правилами економії матеріалу.
ПОЯСНЕННЯ УЧИТЕЛЯ І ПЕРЕГЛЯД ПРЕЗЕНТАЦІЇ.
Тіло ляльки-мотанки виготовляють різними способами.Використовують природні матеріали: качан кукурудзи,солому,гілочки вишні, тощо. На уроці ми будемо виготовляти ляльку, де за основу голівки беруть шкаралупу волоського горіха.Головною особливістю є те, що ми будемо робити ляльку без голки. У голову цієї ляльки загортали висушену макову голівку або шкаралупу волоського горіха, у яку клали сім зерняток гречаної крупи.Лялька-торохкальце виконувала кілька фукцій. По-перше, нею відлякували нечисту силу, торохкаючи по кутах у домі, по-друге, її використовували як брязкальце для немовляти. А ще, оскільки в ляльки тверда голова, малюк міг почесати об неї ясна, коли в нього різалися зубки. Зробити ляльку торохкальце дуже просто.
2. ІНСТРУКТАЖ З ОХОРОНИ ПРАЦІ.
Перш ніж розпочати роботу, згадаємо правила техніки безпеки .
Інтерактивна технологія: робота в парах. Див . додаток 1.
3.ПРАКТИЧНА РОБОТА.
Виготовлення ляльки-мотанки за допомогою інструкційної карти.
4.ЗАКЛЮЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ
Активна бесіда. Учитель аналізує, як минув урок, яких навчальних результатів досягли учні, відзначає помилки, порушення трудової дисципліни, здійснює оцінювання учнівських робіт.
VI. РЕФЛЕКСІЯ
«Запитальний» ряд
-Що нового дізнались на уроці?
-Чого навчились? Яку роботу виконали?
-Чи сподобались вам ваші ляльки?
VII. МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК ЗА УРОК, ВИСТАВЛЕННЯ ЇХ У ЖУРНАЛ.
VIII.ПІДСУМОК УРОКУ.
У ваших руках - власноруч змотана лялька за традиційною технологією. Можливість зробити ляльку з клаптиків тканини,створювати яскраві і зрозумілі образи викликає бажання фантазувати,а сам процес створення ляльки допомагає згадувати своє коріння.
ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Підібрати тканину та нитки для виготовлення ляльки-мотанки.
УРОК № 6
ТЕМА: ПОСЛІДОВНІСТЬ ВИГОТОВЛЕННЯ НАРОДНОЇ ЛЯЛЬКИ.ТЕХНОЛОГІЯ ВИГОТОВЛЕННЯ ГОЛОВИ ЛЯЛЬКИ-МОТАНКИ І НАМОТУВАННЯ СОЛЯРНОГО ХРЕСТА.
ЦІЛІ: навчальна: освоєння технології поетапного виготовлення ляльки-мотанки,голови ляльки-мотанки і намотування солярного хреста;
розвивальна: розвиток творчого підходу до вирішення завдань, любові до рукоділля;
виховна: формування в учнів здатності осмислювати роль і значення традиційу житті людини.
ОБЛАДНАННЯ, МАТЕРІАЛИ ТА НАОЧНІСТЬ: комп'ютерна презентація: «Виготовлення голови ляльки-мотанки і намотування солярного хреста», інструкційна карта «Технологія виготовлення ляльки-мотанки», тканина світлого кольору 50 х 80см.Міцні нитки для вишивання і шиття (ірис або муліне декількох кольорів для намотування хреста, ножиці).
ТИП УРОКУ: комбінований
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
Перевірка наявності учнів, підготовленості їх до уроку.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ УЧНІВ.
Будь-який народ повинен берегти традиції своїх предків, адже без цього, як відомо, не може бути майбутнього. Згадаймо, що ми вивчили про ляльку-мотанку на попередніх уроках.
Інструктивна технологія колективно-групового навчання «Мікрофон»
- Чим відрізнялися ляльки-мотанки від вузлових? (Ляльки-мотанки лише мотали, а вузлові- перев'язували тканину. Ще у ляльок-мотанок можуть бути руки та ноги, а у вузлових в основному руки й ноги були відсутні. Вузлові ляльки належать до «неодягнених», а мотанкам можна шити одяг. А ще ці ляльки відрізнялися способом виготовлення основи.)
- Що символізував хрест на обличчі народної ляльки? (Хрест - це солярний знак, знак сонця, знак добробуту, вважався дуже сильним оберегом).
- Чому лялька-мотанка не повинна мати обличчя? ( Давні люди вважали, що людські риси, особливо очі, здатні наділити ляльку душею і навіть зробити її дублером живої людини. А ще через очі може вселитися злий дух, і така лялька буде шкодити родині. У давнину такі ляльки виготовляли як ритуальні, у них вплітались біди, хвороби, їх спалювали, закопували).
- Яке значення для людини мали ляльки-мотанки? (Ляльки-мотанки були оберегами: зустрічали новонародженого у колисці, допомагали в скрутні часи, приймали на себе хвороби, оберігали від злих сил і допомагали у виховані дітей)
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
Визначальним в українських народних ляльках є хрест на обличчі: солярний знак Сонця, вогню (хрест, вписаний у коло). Це не випадково, адже лялька виникла не як іграшка, а як сакральна річ. Є різні пояснення цьому феномену і всі вони мають глибокий зміст. Наші пращури вірили, що через очі в ляльку може вселитися душа дитини або іншої людини. Також , вважалося, що хрест замість обличчя означав переплетення стосунків чоловіка та жінки. Голова ляльки символізувала сонце, а нитки, намотані хрестом - веселку. Також наші предки вважали, що сакральна істота з хрестом замість обличчя символізує гармонію вертикалі (духовності) і горизонталі (земного розвитку людини). Слід також пам'ятати, що хрест - солярний знак, тому лялька з таким обличчям несе в собі сонячну енергетику. Отже, голівка із сакральним хрестом - це важлива деталь у ляльки-мотанки і сьогодні на уроці ви навчитеся виготовляти голівку ляльки і намотувати хрест на її обличчі.
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.
Запишіть у робочі зошити тему уроку - «Послідовність виготовлення народної ляльки. Технологія виготовлення голови ляльки-мотанки і намотування солярного хреста».
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Послідовність етапів виготовлення:
1. Виготовлення голівки.
2.Намотування хреста на обличчі ляльки.
3.Виготовлення тіла ляльки.
4.Виготовлення одягу ляльки.
5.Одягання ляльки.
( Перегляд презентації поетапного виготовлення ляльки і пояснення вчителя)
VI. ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ.
Практична робота «Виготовлення голови ляльки-мотанки і намотування солярного хреста»
1. Вступний інструктаж.
(Роз'яснення завдань практичної роботи)
Під час виготовлення заготовки тіла ляльки нічого не можна проколювати голкою - все примотують і прив'язують.
2.Інструменти та матеріали: полотно, ситець білого кольору 50 х 80см, 20 х 15см,міцні нитки для шиття та вишивання (ірис, муліне), ножиці.
3.Інструктаж з охорони праці.
Перед початком роботи необхідно добре організувати своє робоче місце і під час виконання роботи дотримуватись правил техніки безпеки (додаток 1)
4.Самостійне виконання завдань практичної роботи.
Учні виконують роботу згідно інструкційної карти (додаток 2)
5.Заключний інструктаж (активна бесіда)
Огляд виконаних робіт, короткий аналіз типових помилок,оцінювання результатів.
VII. РЕФЛЕКСІЯ
«Запитальний» ряд
-Яка послідовність виготовлення ляльки?
-Яка послідовність виготовлення голови ляльки?
-Яка послідовність намотування?
-Яка особливість існує при намотуванні хреста?
VIII.МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК ЗА УРОК, ВИСТАВЛЕННЯ ЇХ У ЖУРНАЛ ТА ЩОДЕННИКИ.
IX.ПІДСУМОК УРОКУ.
Лялька-мотанка універсальна: її виготовляють за одни м і тим самим принципом,буде це ігрова, обрядова чи оберегова лялька.Але найзагадковішим є наявність хреста на обличчі виробу. Сьогодні ви спробували виконати намотування хреста на обличчі ляльки. Якщо не все вдалось, то не біда, можна вдома підправити. Адже «Найвища насолода - зробити те,що на думку оточуючих, ви не можете зробити», - сказав Уолтер Беджот.
X. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Принести матеріали для виготовлення тіла ляльки: кукурудзяний качан,кольорові нитки,біла тканина.
ХІ.ПРИБИРАННЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ.
УРОК № 7
ТЕМА: ТЕХНОЛОГІЧНА ПОСЛІДОВНІСТЬ ВИГОТОВЛЕННЯ ОСНОВИ ТІЛА НАРОДНОЇ ЛЯЛЬКИ - МОТАНКИ З СОЛЯРНИМ ХРЕСТОМ.
ЦІЛІ: навчальна: освоєння технології поетапного виготовлення традиційної народної ляльки-мотанки;
розвивальна: розвитоктворчості конструктивних умінь, творчих здібностей до перетворення матеріалів;
виховна: виховання акуратності під час виконання роботи.
ОБЛАДНАННЯ, МАТЕРІАЛИ ТА НАОЧНІСТЬ: комп'ютер,презентація, інструкційні карти послідовності виготовлення ляльки, виготовлені голови ляльок з намотаним солярним хрестом, міцні нитки, біла тканина, кукурудзяний качан.
ТИП УРОКУ: комбінований
ХІД уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
Перевірка наявності учнів, готовності до уроку.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ.
Інтерактивна технологія «Обговорення проблеми в загальному колі»
Питання для обговорення:
1.Що уособлювало в давніх українських традиціях лялька-мотанка?
2.Що символізував хрест на обличчі народної ляльки?
3.З яких частин складається сама лялька?
4.Яка послідовність виготовлення ляльки?
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
Минулого уроку ми з вами навчились робити голову із солярним хрестом, а сьогодні ми будемо виготовляти тіло ляльки.
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
Запишіть уробочі зошити тему уроку «Технологічна послідовність виготовлення основи тіла для ляльки-мотанки із солярним хрестом»
V.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Особистісно зорієнтоване навчання.Розповідь учителя і показ презентації, яку виготовили учні.
VI.ФОРМУВАННЯ УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ.
Практична робота. «Виготовлення основи тіла ляльки-мотанки»
1. Вступний інструктаж
Роз'яснення завдань практичної роботи згідно інструкційної карти.
Матеріали та інструменти: виготовлена заздалегідь голова із солярним хрестом, біла тканина, міцні нитки, кукурудзяний качан, кольорова тканина.
Інструктаж з охорони праці (додаток 1)
2.Самостійне виконання завдань практичної роботи і поточний інструктаж.
Учні виконують роботу згідно інструкційної карти.
3.Заключний інструктаж .
«Активна» бесіда.
Обговорення уроку, з'ясування труднощів, які виникали в процесі роботи, виправлення помилок, оцінювання результатів роботи. Показ ляльок.
VII.РЕФЛЕКСІЯ.
«Продовжи речення»
-Ми сьогодні на уроці дізналися про......................
-Я навчилася виконувати......................
-Мені сподобалась лялька...........................................
VIII. МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК ЗА УРОК, ВИСТАВЛЕННЯ ЇХ У ЖУРНАЛ.
ІХ. ПІДСУМОК УРОКУ
«Щоб збагнути щось нове,треба повернутися до витоків» - це слова відомого французького художника ХІХ ст..Поля Гогена. Дійсно, повертаючись до витоків українського лялькарського мистецтва, ми переконуємось, що українська лялька унікальна
Вона - така сама, яка була тисячі років тому.Сьогодні ви освоїли один із методів виготовлення такої ляльки.
Х. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Підготувати тканини, нитки для шиття та в'язання.
ХІ.ПРИБИРАННЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ.
УРОК № 8
ТЕМА: ЛЯЛЬКА В НАРОДНОМУ ВБРАННІ. ТРАДИЦІЙНИЙ УКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ СТРІЙ.
ЦІЛІ: навчальна: ознайомлення з художніми особливостями народного одягу, його обереговим значенням, формування вміння розробляти ескіз вбрання ляльки та створювати опис моделі.
розвивальна: розвиток естетичного смаку, уяви,фантазії, творчих здібностей учнів.
виховна: виховання інтересу до українського народного одягу як складника духовної культури українців.
ОБЛАДНАННЯ, МАТЕРІАЛИ ТА НАОЧНІСТЬ: комп'ютерна презентація, ілюстрації, фотоматеріали «Український народний одяг», ляльки-мотанки в українському національному одязі, тканина для спідничок, хусток, фартухів,сорочок,нитки для в'язання.
ТИП УРОКУ: комбінований
ХІД УРОКУ
І.Організаційна частина
Перевірка наявності учнів, готовності до уроку.
ІІ.Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.
Метод «Ти - мені, а я - тобі»
1. Із яких елементів складався традиційний одяг українців?
а) натільного; б) поясного; в) нагрудного.
2. За якими ознаками розрізнявся одяг українців?
а) за сезонами; б) статево-віковими; в) функціональними.
3)До якого виду одягу належить:
а) плахта; б) спідниця; в) фартух.
4)Яка обов'язкова приналежність українського костюма?
а) пояси; б) головні убори; в) взуття; г) прикраси.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
Сьогодні ми розповімо про український національнй одяг і розглянемо такі питання:
-Чим відрізняється одяг для дівчат і жінок?
- Як відрізнялись елементи одягу в різних регіонах України?
- Як використовувати набуті знання у власній творчій роботі?
Ми вдягнемо свою ляльку.
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.
Запишіть тему уроку - «Лялька в народному вбранні. Традиційний український національний стрій».
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Проблемне питання. Якби ви одягнули ляльку?Який би стрій придумали? Який би колір вибрали?
Інтерактивна технологія колективно-групового навчання «Навчаючи - вчуся»
Випереджуюче навчання. Роботи пошукових груп.
До нашого уроку пошукові групи підготували опис окремих елементів народного одягу.Перша група ознайомить нас з елементами жіночого українського одягу, а саме із сорочкою. Друга - з елементами поясного одягу. Третя - з верхнім плечовим одягом. Четверта - з головними уборами.П'ята - із прикрасами.
VI. ФОРМУВАННЯ УМІНЬ ТА НАВИЧОК.
Виготовлення одягу для ляльки.
Матеріали та обладнання: тканина для спідниці, сорочки, фартуха, хустки, нитки для шиття та в'язання.
Користуючись інструкційною картою учениці виконують практичну роботу «Виготовлення одягу для ляльки».
1. Перед початком роботи повторюють правила техніки безпеки.
2. Практична робота і поточний інструктаж. Робота відбувається за інструкційними картами.
3. Заключний інструктаж. Аналіз характерних помилок. Демонстрування кращих робіт.
VII.РЕФЛЕКСІЯ.
«Запитувальний» ряд
- Що нового дізнались на уроці?
- Чого навчились? Яку роботу виконали?
- Що було найскладнішим під час виконання?
- Чи цікаво було виготовляти роботу?
VIII. МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК ЗА УРОК , ВИСТАВЛЕННЯ ЇХ В ЖУРНАЛ.
IX.ПІДСУМОК УРОКУ.
Сьогодні ви зробили невеличкий подарунок для себе - традиційну українську ляльку -мотанку. І це найкращий подарунок, бо він виготовлений вашими руками.
Х. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Провести маркетингові дослідження ляльки-мотанки.одайте текст тут...1.У центр білого квадратного клаптика 2.Обгортаємо кульку тканиною і зав'язуємо вузлик,
кладемо ватяну кульку. сформувавши голову.
3.Відокремлюємо два бічні протилежні кути і 4.Намотуємо обереговий хрест
робимо ручки.Для цього підгинаємо кінчики і зрізи червоною ниткою на грудях.
й обмотуємо ниткою долоньки
5.Надягаємо на ляльку спідницю виворітним способом, 6.Вивертаємо спідницю на лицеву
обмотавши тулуб прямокутним клаптиком. сторону.
7.З маленького квадратного клаптика робимо 8.Одягаєм хусточку і привязуєм вузлик
дорожню сумочку-вузлик,у яку насипаємо зерно до ручок.
Подорожниця
1.Скручуємо смужку в рулончик 2.Укладаємо рулончик у центр квадратного
клаптика так,щоб «спіральна» сторона стала обличчям ляльки.Фіксуємо голову нитками,
формуючи шию
3.Намотуєм на обличчі хрест. 4.Клаптик пухкої тканини скручуєм в трубочку і
перемотуємо.
5.Трубочку кладемо на качан і накриваємо 6.Обмотуємо ниткою талію і тулуб.
тканиною.
7.Примотуємо спідницю. 8.Вивертаємо спідницю. 9.Привязуємо хустку і намотуємо
обереговий хрест.
Трипільська мотанка
1.Розділяємо волоський горіх і видаляємо 2.Обмотуємо дві частинки горіха ниткою і кладемо
його вміст,замість цього кладемо сім на середину білої тканини щільно обмотуючи
гречаних крупинок. ниткою,формуючи голову.
3.Підготовлюємо два прямокутні клаптики 4.Обгортаємо ними ляльку,накладаючи їх
тканини різного кольору. один на одний.
5.Завязуємо хустку і обмотуємо ниткою
навхрест
Торохкальце
1.Квадрат складаємо по діагоналі. 2.Гострі куточки складаємо до середини.
3.Згинаєм до середини бічні кути. 4.Ниткою перевязуєм гострий кінчик - це дзьоб.
кладемо ватяну кульку у складки тканини,завязуємо ниткою - це голова.
5.Нижче кладемо більшу ватяну кульку для 6.Розправляємо крильця і перевязуєм,проходимо
тулуба знову ж у складки і перев'язуєм. ниткою навхрест,обмотуючи кожне крило та хвіст.
Ігрова лялька
Птах
1.Ватяну кульку кладемо на квадрат з білої 2.Зав'язуєм воланчик,сформувавши голову.
тканини розмір 10х10 На клаптик для спідниці з виворітного боку
кладемо п'ятикопійкову монетку,а зверху ватяну
кульку.
3.До тулуба прикладаємо голову і збираємо воланчиком 4.Прямокутник скручуємо в
знизу.Куточки від воланчика - це руки. трубочку і посередині звязуємо вузликом - це рукави.
5.Надягаємо спочатку один рукав потім другий так,щоб вузол опинився спереду.Одягаємо фартух та хустку.
Господарочка - благополучниця
1.Кладемо в центр кожного квадрату вату і 2.Підгинаємо кінчики перевязуєм долоньки.
завязуємо вузликами воланчики.Два з них повинні
бути однакового кольору.
3.Підвязуєм два однакові воланчики під головою. 4.Одягаємо фартух і хусточку
Лялька годувальниця
Капустинка
ТЕХНОЛОГІЯ ВИГОТОВЛЕННЯ ТРАДИЦІЙНОЇ
ЛЯЛЬКИ-МОТАНКИ
1.Скручуємо рулончик тканини і кладемо на квадрат.
2.Обмотуємо білою тканиною,формуючи голову,міцно обмотуючи нитками внизу,формуємо шию.
3.Намотуємо хрест з кольорових ниток.
4.Примотуємо голову до кукурудзяного качана нитками.
5.Обмотуємо кукурудзяний качан білою смужкою тканини по спіралі і фіксуємо внизу нитками.
6.Беремо два маленькі квадратики,кладемо на них дві маленькі ватяні кульки і формуємо з них долоньки,міцно перев'язуючи ниткою.
7.Беремо прямокутник з білої тканини і кладемо одну долоньку посередині кулькою вниз.Збираємо тканину в складочки,формуючи рукав,так само робимо з другої сторони.
8.Вивертаємо рукав.
9.Збираємо по середині,примотуємо до тулуба ляльки ниткою навхрест.
10.Обмотуємо кольоровою стрічкою або тасьмою навхрест через два плеча і фіксуємо на талії ниткою.
11.Примотуємо з виворітньої сторони прямокутник верхньої спідниці,а потім нижньої спідниці.
12.Вивертаємо спідниці.
13.Примотуємо фартух,так як спідниці.
14.Пов'язуєм хустку і тасьму по лінії талії.
Традиційна лялька-мотанка